سولفات آهن

سولفات

زاج سبز- یکی از ریز مغذی های مهم و مفید و ضروری کشاورزی میباشد.

سولفات آهن از پر مصرف ترین مواد شیمیایی می باشد. علاوه بر کشور های آلمان و انگلیس در اروپا و هند و چین که در آسیا از عمده ترین تولید کنندگان جهانی این ماده می باشند، ایران نیز بدلیل نیاز فراوان به سولفات های آهن دارای واحد های تولیدی زیادی می باشد. محصول تولیدی در کارخانجات ایرانی هم برای مصارف داخلی میباشد و هم به کشور های همسایه از جمله عراق، ترکیه، ارمنستان، پاکستان و تاجیکستان صادر می شود.

اغلب خاکهای ایران، مقدار قابل توجهی آهک دارند که ریشه گیاه با ایجاد شرایط ویژه ای در اطراف خود از قلیائیت خاک می کاهد و آهن مورد نیاز خود را تامین می‌کند. آبیاری سنگین و هر عاملی که تهویه خاک را کاهش بدهد موجب افزایش غلظت دی اکسید کربن در خاک می‌شود و در نتیجه از جذب آهن کاسته خواهد شد. علاوه بر این، مقدار بيش از حد عناصر دیگری مانند منگنز، فسفر، مس، روی و نيكل در خاك ممکن است منجر به کمبود آهن گردد. فقدان آن در گیاهان، باعث از بین رفتن کلروفیل و در نتیجه زردی برگها و کاهش فتوسنتز می شود. در این صورت کل سطح برگ (به جز رگبرگ ها) زرد رنگ می‌شود. لازم به ذکر است که این علائم ابتدا در برگ های جوان و قسمت های بالای ساقه مشاهده می‌شود و به تدریج کل گیاه را در بر می‌گیرد.

فرمول شیمیایی

فرمول شیمیایی سولفات آهن پودری: FeSO4.H2O

طریقه مصرف

عنصر آهن بصورت فرو (Fe+2) توسط گياه جذب میشود.

محلول پاشی: محلول پاشی سولفات آهن برای رفع کلروز ناشی از آهک فعال در خاک، به تعداد دو یا چند بار در طول فصل رشد توصیه می گردد. اولین محلول پاشی در درختان میوه، چهار هفته پس از گلدهی و دومین محلول پاشی سه هفته پس از اولین محلول پاشی صورت می گیرد. برای رفع کمبود، محلول پاشی سولفات آهن با مقدار پنج در هزار مؤثر است.

مصرف خاکی: 500 تا 1000 گرم سولفات آهن را مخلوط با مواد آلی و در چالکود برای هر درخت بارور مصرف کرد. این مقادیر برای باغهای پر تراکم و درختان کمتر از 10 سال، به نصف کاهش پیدا می کند

سولفات ها

نکات فنی

برای افزایش کارآیی:

- این ریز مغذی به همراه کود حیوانی خصوصاً در محدوده ریشه مصرف شود.

- هنگام محلول پاشی، اوره را با غلظت 2 تا 5 در هزار به محلول سولفات آهن اضافه شود.

- به هنگام گل دهی و اوایل دوره شکل گیری میوه نباید سولفات آهن را محلول پاشی نمود.

موارد کاربرد

- سولفات آهن در تولید انواع کود کشاورزی

- سولفات آهن در ریز مغذی کشاورزی

- سولفات آهن در کشاورزی جهت تامین آهن خاک های با فقر آهن از کود سولفات آهن

- سولفات آهن در صنایع تولید رنگدانه های آهن

- سولفات آهن در صتایع استخراج روی جهت رسوب دهی با هالوژن هایی نظیر کلر و فلوئور

- سولفات آهن در کاتالیزور

- سولفات آهن در صنایع دباغی و چرم سازی

- سولفات آهن در صنایع نساجی

- سولفات آهن در تصفیه ی آب

- سولفات آهن در ریختگری چدن و ...

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرآوری روی سپیدار می باشد.

طراحی شده توسط گروه سایتت کو